hlavní logo 555 508 955

recepce

hlavní logo
Hotel

 

Restaurace

 

EN
pozadi web01_zoom.jpg

Historie

Z historie horského hotelu Lorkova vila


 

Horský hotel Lorkova vila se nachází na samém konci obce Čeladná na úpatí hory Smrk a toku říčky Čeladenka, jenž také později dala tomuto místu své jméno. Základy k jeho vzniku položil vlivný brněnský advokát JUDr. Jaroslav Lorek, který se rozhodl vybudovat pro svou rodinu sídlo k rekreačním účelům. Vila jeho rodině začala sloužit v roce 1935. Sotva však tušil, jaké osudy jeho majetek čeká v důsledku změny politických poměru po únoru 1948 v Československu...

Tzv. Lorkova vila byla rekonstruována a upravena pro potřeby Krajského výboru KSČ v čele s krajským tajemníkem Miroslavem Mamulou, který si např. nechal při výstavbě svého apartmánu zabudovat tajné únikové dveře a rovněž také betonový úkryt nacházející se v těsné blízkosti vily. KV KSČ postupně na tomto pozemku vily rozšířil      o restauraci a ubytovací zařízení, čímž se stal z původní Lorkovy vily hotel. 

K tomuto objektu přibyly chaty a tzv. okály. A když se komplex dočkal i miniaturního koupaliště s ohřívanou vodou, měly se rodiny významných členu KSČ od 70. let až do roku 1989 kde rekreovat.

Na jaře 1990 začala do tohoto objektu přijíždět auta a odvážet urychleně majetek na stranické sekretariáty. Část z něho byla rozkradena, včetně vily původního majitele. Podle očitých svědků se z ní „ztratily“ významné obrazy a řada dalších cenností patřící advokátově rodině.

V rámci následného restitučního řízení byla vila vrácena zpět do rukou Lorkových potomku. Ti se ji rozhodli darovat Okresní hygienicko - epidemiologické stanici ve Frýdku - Místku s tím, že Čeladenka začne sloužit především k ozdravným pobytům dětí a mládeže. Tak se do velké míry skutečně stalo. Objekt však postupně v důsledku zubu času chátral, postupně omezil pobyty pouze na letní období, až přestal sloužit zcela svému účelu. Investici uskutečnila v letech 2013 – 2014 společnost Kovotour Plus s.r.o., která hotel do roku 2020 provozovala pod názvem Čeladenka. 

Nyní hotel spravují Horské lázně Karlova Studánka, státní podnik a vrací se zpět k původnímu názvu Lorkova vila.