hlavní logo 555 508 955

recepce

hlavní logo
Hotel

 

Restaurace

 

EN
uvodni_foto_obsah.jpg

 

Výběr cyklo tras v Beskydech

  • Z Frýdlantu nad Ostravicí k přehradě Šance a do Ráje dřevěných soch v Ostravici
  • Okruh Čeladnou se zastávkou v Boboparku

 

pozadí

Z Frýdlantu nad Ostravcí k přehradě Šance a Ráje dřevěných soch v Ostravci 

  • Celkem: 23,4 Km
  • Náročnost: Lehká
  • Vhodné pro: dospělé (cca 2 hodiny) i rodiny s dětmi (cca 3 hodiny)

Nenáročný výlet, který si můžete naplánovat i na celý den. Velká část výletu vede podél řeky Ostravce se známou přírodní památkou Ostravické peřeje. K občerstvení doporučujeme navštívit Beskydský pivovárek v Ostravici. V návštěvnickém centru přehrady Šance se dozvíte, jak se přehrada stavěla a jak je voda pro náš život důležitá. V přírodní galerii Ráj dřevěných soch můžete vidět více jak stovku soch zvířat a pohádkových bytostí. A nakonec výletu si můžete užít koupaliště s tobogánem ve Frýdlantu nad Ostravicí. 



Okruh Čeladnou se zastávkou v Boboparku

  • Celkem: 17 Km
  • Náročnost: lehká
  • V hodná pro: dospělé (cca 1 hod.) i rodiny s dětmi (cca 3 hod.)

Tento výlet vede převážně po místních komunikacích s minimálním pohybem vozidel. Na trase jsou překrásné výhledy na údolí ovce Čeladná a řeky Čeladenka, golfový areál, okolní vrcholky hor Smrk, Malá Stolová, Skalka, Ondřejník a Radhošť. Určitě se zastavte v Kunčicích pod Ondřejníkem u unikátního dřevěného kostelíka sv. Prokopa a sv. Barbory, a navštivte řemeslný pivovar Ogar. Cestou zpět, cca 500 metrů od hotelu děti i dosplí si mohou také užít jízdu na bobové dráze nebo využít lanový park. 


 

Výběr turistických výletů v Beskydech

 

pozadí

Malenovice, hot. Petr Bezruč – hospoda U Veličků – dřevjanka U Zbuja– Malenovice,

hot. Rajská bouda

Náročnost: malá, Délka trasy: 6,6 km

Toto je celkem nenáročná trasa vedoucí do kopce zhruba jen jeden kilometr (jinak většinou z kopce nebo po rovince) a můžete na ní navštívit dvě horské hospůdky a dva hotely. Ten první je hotel Petr Bezruč, kde trasa začíná. K němu můžete dojet autobusem z Frýdlantu nad Ostravicí, některé spoje zajíždějí až sem. Zastávka se jmenuje Malenovice, hotel Petr Bezruč. Vydejte se dolů po zelené značce, až ke známému rozcestí U korýtka. Poté začíná již zmíněné stoupání lesem společně se žlutou turistickou značkou. Za půl kilometru se dostanete k jedné z nejstarších hospod v Beskydech U Veličků, fungující už od roku 1825. Zde si obvykle dělávám kratší přestávku na jedno pivo a dále je to dalších půl kilometru k odpočívadlu Hutě. Je zde dřevěné odpočívadlo a dál už cesta vede většinou pouze z kopce.

Od tohoto místa se vydejte po zelené značce směrem k Albínovu náměstí. U něho je další odpočívadlo a odtud je to jen pár metrů po modré k hospůdce U Zbuja. Od hospody Vás pak zelená značka nasměruje z kopce dolů. Jedná se o docela prudší klesání lesem a po asi půl kilometru dojdete na lesní asfaltovou cestu. Odtud nepokračujte dál po zelené, ale vydejte se vpravo asfaltovou, neznačenou cestou, která Vás zavede zpět k rozcestí U korýtka. Odtud můžete jít po žluté značce 1 km směrem k autobusu na Satinu. Zde se nachází hotel Rajská bouda a autobusová zastávka Malenovice, parkoviště

pozadí

Staré Hamry – Bílý Kříž – Grůň – Staré Hamry

Náročnost: malá, Délka trasy: 20 km

Na křižovatce Staré Hamry – Černá můžete odstavit vozidlo, které Vás přiblíží k této oblasti a odtud se vydáte po zelené značce podél Černé Ostravice směrem na Sulov a Bílý kříž na vrcholu jdete částečně podél česko-slovenské hranice. Zde se můžete občerstvit za poměrně příjemné ceny a následně pokračovat po žluté značce kolem Bílého kříže, kolem Švarné Hanky na Grůň cesta vede po hřebeni, takže se vám objevují nádherné výhledy na Beskydy a Fatru, cestou míjíte kostel Sv. Josefa, Bezručovou školu a hotel Chorbulák.

Přes parkoviště pokračujete po žluté na Janikulu. Zde případní cyklisté můžou po žluté pokračovat do Starých Hamrů a zpět k výchozímu bodu, pěší turisté pokračují po modré k výchozímu bodu, kde Vás očekává odstavené vozidlo. (Modrý úsek je pro kola nesjízdný). 

pozadí

"Obrázková cesta" ze starých Hamer na Javořinu

Náročnost: malá, Délka trasy: 2,5 km

"Obrázková cesta" je původně cestička dětí z Javořinky do školy. Pro radost dětí ozdobila cestičku paní Josefa Tomášková, známa jako Pepinka, pestrými obrázky připevněnými na vysokých smrcích. Rozmístila okolo cestičky posezení a pečlivě vyrobila dřevěné stříšky nad studánky, zvoničku i orientační mapu. Vše doplnila o verše a moudrá poučení. Po vyjití z lesa vykukovala dřevěná chaloupka omalovaná od podezdívky až po komín s poštovní schránkou, okenicemi a psí boudou. Neřeklo se zde jinak než "U Pepinky". Chaloupka tam stojí dodnes, ale již není pohádkově malovaná. Děti, kterým byla původní cestička určena, odrostly a rozběhly se do světa. Dnes nám je připomínají štítky s jejich jmény umístěné na stromech. Čas se však nedá zastavit. Obrázky, verše i lavičky pomalu chátraly, až zmizely úplně. Do dnešních dnů se zachoval pouze jeden z dvanácti původních obrázků, který najdete na obnovené cestičce.

Cestičku se obci podařilo obnovit díky nadšení a umění místních občanů a také díky vzpomínkám těch, co po cestičce denně chodívali do starohamerské školy. Slavnostně byla otevřena 1. září 2007. Na Javořinu se dostaneme po modré turistické značce, od parkoviště Samčanky kousek po státní silnici, a pak vzhůru do vysokého lesa. Hned z kraje lesa začíná „obrázková cesta“. 

Na Javořině na "Obrázkovou cestu" navazuje značená turistická trasa "Javořina-Němčanka-Samčanka", která byla vybudována ve spolupráci s Lesy ČR, s.p. Byl tak vybudován okruh o celkové délce cca 8 km, na který se můžete vydat z parkoviště na Samčance. Trasa je nenáročná. Z hřebenu Javořiny a Kozích hřbetu je nádherný výhled na okolní krajinu. Na trase bylo vybudováno několik odpočinkových míst a informačních cedulí, na kterých najdete zajímavé informace o historii i současnosti těchto krásných míst. Stezka byla slavnostně otevřena na jaře roku 2010.

pozadí

Skalka - 964 m n.m.

 

 

 

Východně od obce Kunčice pod Ondřejníkem se u Frýdku-Místku ve Slezsku k nebi vypíná Skalka. 964 metrů vysoká hora je nejvyšším vrcholem masivu Ondřejníku a celé Podbeskydské pahorkatiny, kam míří návštěvníci ze širokého okolí.

Lákají je sem nádherné výhledy - do údolí řeky Ostravice a na panorama Beskyd, Lysou horu a Smrk, Kněhyni, Velkou Stolovou, Nořičí, Radhošť nebo Velký Javorník -, ale také skvělé podmínky pro paragliding. Oblíbená je také Solárka na východním úbočí hory, kde stojí hezká kaple svatého Antonína.

Na Skalku vede hned několik značených tras z okolních obcí, které se spojují s naučnou stezkou Přírodní rezervace Skalka a okolí. Ta je dlouhá asi 10 kilometrů a má celkem 10 zastavení, na kterých seznamuje s přírodou oblasti, Chráněnou krajinnou oblastí Beskydy i historií.

Z Frýdlantu nad Ostravicí, kam jezdí také vlak, je to do sedla Ondřejníku s 1. zastavením naučné stezky 4 kilometrová procházka. Autem se dá dojet až k Solárce, kde je k dispozici parkoviště, v zimě se ale cesta neudržuje. V zimním období si tady na své přijdou i lyžaři, na které čekají upravené běžkařské tratě i lyžařský vlek Opálená.

 

pozadí

Prašivá a Malá Prašivá

Náročnost: střední

Vrchol Prašivá leží v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd. Spadá do katastru obce Vyšní Lhoty. 

Na blízkém vrcholu Malé Prašivé (706 m), 1 km pod vrcholem, je turistická chata s rozhlednou z roku 1921 a dřevěný poutní kostelík je z roku 1640. 

Prašivá je zároveň poutním místem. Pověst vypráví, že která dívka v den svátku sv. Antonína, tedy 13. června, dojde pěšky a bosa až k němu, do roka se provdá.

Nadmořská výška: 843 m, Malá Prašivá 706 m.

Výhled:

Z obou vrcholu žádný, jsou zde vzrostlé stromy. Pěkný výhled je ze západního úbočí Prašivé při výstupu na vrchol.

Parkování:

Na Malé Prašivé u chaty nebo při nástupu na značku, pod horou.

Dostupnost:

Pěšky (délka trasy k chatě):

  • z Pražma po modré od Hotelu Travný (cca 5,5 km)
  • z Vyšních Lhot po žluté (cca 3,5 km) po silničce
  • z Komorní Lhotky z centra po žluté (cca 5 km)
  • z Dobratic od vlakové stanice po červené (cca 5,5 km)
  • z Morávky z centra obce od autobusové zastávky po modré k rozcestíKotař, dál po červené přes vrchol na Malou Prašivou (cca 8 km)
  • vzdálenost vzdušnou čarou 11 km východně od Frýdku-Místku
  • vlakem – nejbližší vlakovou stanici jsou Dobratice (5,5 km po červené pěší značce)
  • autobusem – nejbližší autobusovou zastávkou jsou Dobratice-Harenda (2,5 km po červené)

 

 

pozadí

Vrchol Smrk - 1276 m n. m.

 

Jižně od obce Čeladná ve Slezsku se na území Moravskoslezských Beskyd k nebi tyčí Smrk, nazývané také někdy Velký Smrk. Hora s vrcholem v nadmořské výšce úctyhodných 1 267 metrů je hned po Lysé hoře druhou nejvyšší pohoří.
Vrcholové partie i svahy Smrku jsou chráněné přírodní rezervací stejného jména, a tak je tady zakázáno nejen rozdělávání ohně, ale také sběr plodů. 
 
 
 
 
Kdo se sem vypraví po turistické značce od Podolánek, najde asi 2 kilometry od vrcholu u lovecké chaty Hubertka pěknou studánku, která přijde vhod hlavně za parného dne. Asi kilometr od vrcholu se pak nachází Malý Smrk, 1 174 metrů vysoký podvrchol. V nadmořské výšce 800 metrů se v korytě Bučačího potoka mohou návštěvníci těšit na Bučačí vodopády, se svými 40 metry jedny z nejvyšších kaskádových vodopádů v oblasti. 
 
 
 
 
Právě kolem nich vede jedna z cest na vrchol, zaparkovat je možné u mostu přes Bučačí potok, dál potom pokračovat po neznačené asfaltce a následně lesní cestě. Hlavní trasa jde po červené turistické značce z Ostravice (kam zajíždí také vlak) na Čeladnou, modrá potom z Bobku na Bílé a žlutá od přehrady Šance-Řečice na Starých Hamrech.
 
Trasa na Smrk z Podolánek
Délka trasy v jednom směru:  6,5 km
Čas trasy v jednom směru: 2,5 hodiny
 
 
Z této známé podhorské lokality Podolánky se lze také, celkem pohodlně, dostat na vrchol hory Smrk. Z místního odstavného parkoviště se nejprve vydáme po zelené trase a u Podolánky – rozcestí odbočíme vlevo na modrou stezku. Ta nás dovede k dalšímu rozcestí, zvané Polana, které se nachází zhruba v polovině trasy. Odtud budeme pokračovat k vrcholu po červené. Po 1,5 km mineme horu Smrčina.

 

pozadí

Velký Javorník

Náročnost: střední

Velký Javorník (918 m n. m.) - nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Velký Javorník je ideální startoviště pro paragliding, za chatou je také rampa pro rogala. Výjezd autem jen s povolenkou! Na vrcholu (13 m pod vrvcholem) je Turistická chata Podhorské jednoty Radhošť, která byla postavena v roce 1935. 

Provoz chaty je celoroční a je bez ubytování. Známkové místo. Pivo Radegast a kvasnicové pivo Valašský vulkán. 

Na jižních svazích je pramen řeky Jičínky, ke kterému vede červená TZ. Řeka se dále pak vlévá do Odry.

Zdatnější turisté mohou spojit výšlap na Velký Javorník s přechodem Radhošťského hřebene, kdy po modré značce sejdete z vrcholu do sedla Pindula a vyjdete na vrchol Rahošť a pokračujete po hřebeni do sedla Pustevny, odkud můžete pokračovat dál, nebo sejít do Frenštátu pod Radhoštěm.

Výhled:

Z vrcholu je velmi dobrý rozhled na vrcholy Beskyd - Lysá hora, Smrk, Kněhyně, Radhošť, Palkovické hůrky, Ondřejník, Červený kámen, Kotouč, na Podbeskydskou pahorkatinu,      na Jeseníky, Oderské vrchy, Moravskou bránu, Ostravsko. 

Zajímavost:

Na severozápadním úbočí je Přírodní památka Velký Kámen, na jaře 1943 zde bylo stanoviště skupiny Štramberští partyzáni. 

Služby:

Občerstvení v chatě, denně mimo pondělí 9.00 – 17.00 hod.

Parkování:

Dojezd je možný jen s povolenkou, jinak parkování u nástupu na značku.

Dostupnost:

Vzdálenost vzdušnou čarou: 5 km JZ od Frenštátu pod Radhoštěm

Vlakem: nejbližší stanice je Frenštát. p. R. nebo Veřovice

pěšky: 

  • z Frenštátu od vlakové stanice po červené k rozc. U Slezanu, dál po zelené přes centrum města, Horečky až na vrchol (převýšení posledních 1500 m je 370 m, nejnáročnější výstup), (cca 6,5 km)
  • z Frenštátu po modré z náměstí v centru po rozc. Malý Javorník, odtud po červené na vrchol (7 km)
  • z Veřovic od vlakové stanice po žluté do rozcestí, odtud po modré na vrchol (cca 5 km)
  • z Veřovic od vlakové stanice po žluté do rozc. Pod Kamenárkou, dál po červené na vrchol (7 km)
  • z Hostašovic od vlakové stanice po červené souběžně s NS Veřovické vrchy (cca 16 km)
  • z Rožnova od vlak. stanice po modré do rozc. Dolní Paseky, odtud je možno jak po zelené tak po modré (delší) do rozc. Malý Javorník a pak na vrchol po červené (cca 10 km)
  • další delší trasy jsou možné z Valašského Meziříčí (začátek po žluté), ze Zašové, ze Zubří, vždy od vlakových stanic. Po zelené-červené z Rožnova.

 

  • Na kole: na vrchol není značená cyklotrasa, ale přesto je častým cílem cyklistů, nejvhodnější je trasa souběžně s modrou značkou z Frenštátu (v rozc. Papratná se odpojte do leva po cestě, později se opět na modrou napojíte), nenásledujte ji až k rozc. Malý Javorník, ale 200 m pod ním se odpojte na zpevněnou vrstevnicovou cestu, která Vás dovede až na vrchol
  • Autem: výjezd bez povolení není možný.