hlavní logo 555 508 955

recepce

hlavní logo
Hotel

 

Restaurace

 

EN
uvodni_foto_obsah.jpg

 

Tipy na výlet v Beskydech

 

pozadí

Slezskoostravský hrad

Vzdálenost: 42,2 km (autem 36 min), Místo: Hradní 1, 710 00 Slezská Ostrava,Časová náročnost: cca 1,5 hodiny

Vydejte se poznat Slezskoostravský hrad, kde se pořádají různé koncerty, jarmarky, divadelní představení a jiné kulturní akce. Ostrava je jediným městem u nás, které obnovilo hrad a nyní ho rozšiřuje.

Nejvyšší budovou celého hradního objektu je hradní věž, která je zároveň vstupním prostorem do celého areálu. V jednotlivých patrech věže si mohou návštěvníci prohlédnout stálou expozici historie hradu a města Ostravy, expozice Třicetileté války a období Husitství, unikátní expozici pracovních krojů, Mauzoleum Xavera Yáchyma Zahozence.

Na nádvoří čeká na návštěvníky spousta zajímavých exponátů, například ukázky prostředků útrpného práva jako je klec, pranýř, kláda a další. Na nádvoří je také hradní kašna, která nebyla nikdy funkční, neboť hrad stál na skále a nebyl možný přirozený přísun vody do této kašny. Proto se musela do hradu voda vždy dovážet.

Hradní pevnost, která se nachází také na nádvoří, je jednou z nejstarších částí hradu, která však byla necitlivými zásahy minulých majitelů již značně zničena. Je v ní možné vidět původní zdění hradu, hradní sály s vysokými stropy. V roce 2005 byla dokončena úprava této části a návštěvníci získali další prostory k prohlídkám. Od prosince 2007 z jednoho sálu vznikla obřadní síň s ojedinělou dřevořezbou znázorňující svatební veselí (4 x 1,5 m). V říjnu 2008 byla otevřena dobová hradní kovárna na první terase hradní pevnosti.

Hradní pevnost je podsklepena a ve sklepeních se nachází velká akvária se spoustou sladkovodních ryb, muzeum čarodějnic a expozice Práva útrpného a mučírna a novinka - Čertí škola. V nejvyšším patře je velká rozhledna, která návštěvníkům nabízí krásný pohled na řeku Lučinu a centrum města. 

V hradní galerii se představuje různá výtvarná a umělecká tvorba. 12. dubna 2014 bude otevřena nová expozice Permoníci a čerti v podzemí Slezskoostravského hradu.

Slezkoostravský hrad je také součástí projektu "Otevřete 13. komnatu". Jedná se o projekt putování po hradech a zámcích v celé ČR za tajemstvím 13. komnaty. Součástí jsou zábavné interaktivní prohlídky s kostýmovaným průvodcem.

 

pozadí

Dolní Vítkovice

Vzdálenost: 38,3 km (autem 33 min), Místo: Ruská 2993, 703 00 Vítkovice, Časová náročnost: cca 2 hodiny

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

V roce 2008 byl areál zapsán jako vůbec první česká památka na seznam Evropského kulturního dědictví. Hodnota a výjimečnost Dolní oblasti Vítkovic spočívá jednak v technologické návaznosti těžby uhlí, jeho koksování a výrobě surového železa ve vysokých pecích, jednak v poměrně dlouhé kontinuitě – železo se tu nepřetržitě vyrábělo od dvacátých let 19. století téměř až do konce 20. století.

Vítkovické železárny založil v roce 1828 arcivévoda Rudolf Jan, arcibiskup olomoucký. Mělo se tu zpracovávat železo, vyrobené v dřevouhelných vysokých pecích v Čeladné a Frýdlantě. Roku 1830 byla v Rudolfově huti uvedena do provozu první pudlovací pec v zemích tehdejší habsburské monarchie, konstruovaná podle projektu profesora vídeňské polytechniky F. X. Riedla, roku 1836 se připojila první vysoká pec. V roce 1843 už tvořily areál železáren dvě vysoké pece, slévárna, pudlovna, válcovna, kolárna a kotlárna. V roce 1857 byl v těsné blízkosti hutě otevřen důl Hlubina jako zdroj paliva do vysokých pecí a od té doby na sebe celý technologický tok navazoval v jediném průmyslovém komplexu. Spojení mezi jednotlivými částmi výroby zajišťovaly pásové dopravníky, zavážecí zařízení a dopravní mosty. 

Areál jednoho z nejhlubších dolů v ostravském revíru prošel mnoha přestavbami. Nejvýrazněji se do podoby důlních objektů zapsali architekti F. Neumann a O. Bém.

Těžba uhlí byla ukončena roku 1991, v roce 1998 se zastavil provoz pecí a z areálu se stala technická památka bez provozu. V témže roce u příležitosti 170. výročí založení železáren byla před administrativní budovou železáren vztyčena busta zakladatele arcivévody Rudolfa Jana.

Prohlídky areálu národní kulturní památky a vysoké pece č. 1 zajišťuje Dolní oblast Vítkovice. Prohlídky trvají přibližně 100 minut a začínají na recepci Multifunkční auly Gong, Dolní Vítkovice na ulici Ruská 2993 v Ostravě Vítkovicích. Prohlídky probíhají denně v časech 10, 12, 14 a 16 hodin. Během prohlídky absolvujete trasu, jak krok po kroku v tajemných útrobách vítkovických železáren vznikalo surové železo. Na vysokou pec vás vyveze skipový výtah drahou, kde se dříve dopravovaly suroviny do sazebny vysoké pece. Z vrcholu věže, která dosahuje do výšky téměř 70 metrů, se pak naskýtá jedinečná vyhlídka na Ostravu a její okolí.

pozadí

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - valašské muzeum v přírodě

Vzdálenost: 22,9 km (autem 25 min), Místo: Palackého 147, 756 61 Rožnov p. Radhoštěm, Časová náročnost: cca 2 hodiny

"Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině je rozmístěno téměř 150 památkových objektů.

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bylo založeno v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Nejvýraznějším rysem současného dění v muzeu je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu i zábavy našich předků.

 

Dřevěné městečko

Je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě. Bylo otevřeno roku 1925 a prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu století dvacátého. V době hlavní sezóny zde probíhají každý víkend folklorní a řemeslné programy. Dřevěné městečko je také dějištěm několika folklorních festivalů. V Dřevěném městečku je také otevřena expozice poštovního úřadu. Tato oživená expozice poskytuje návštěvníkům nejen stálé poštovní služby, ale nabízí i bohatý prodejní sortiment. 

Mlýnská dolina

Mlýnská dolina je nejmladším areálem Valašského muzea v přírodě. Byla otevřena v roce 1982. Jsou v ní sdruženy dodnes funkční technické stavby převážně na vodní pohon. Umístění valchy, mlýna a pilyje téměř přesnou rekonstrukcí situace, která ještě v první polovině 19. století existovala ve Velkých Karlovicích – údolí Podťaté. Lisovna oleje je původní stavbou ze 17. století. Hamr je rekonstrukcí provozu z Ostravice. S výjimkou lisovny jsou všechny mechanismy poháněny vodní silou. V objektu vozovny z Ostravice je instalována expozice „Dopravní prostředky na Valašsku". Výstava představuje svým zaměřením různé formy dopravních prostředků, které se využívaly v zemědělství, lesnictví, obchodní činnosti, dopravě osob a v rámci dalších živností a řemesel. V letech 2008 – 2009 byl areál rozšířen o nové objekty - obytný dům z Trojanovic, kovárnu z Horní Lidče a stodolu z Velkých Karlovic – Podťatého. Hamerní část Mlýnské doliny doplnila také roubená zvonice z Dolní Bečvy, která původně stála v areálu Dřevěného městečka.

Valašská dědina

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. První objekty byly postaveny v roce 1962, areál zpřístupněn od roku 1972. Interiéry obytných domů zachycují způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách. V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat i stádem ovcí.

Při návštěvě rožnovského skanzenu poznáte Valašsko takové, jaké bylo v době před sto a více lety. Můžete se projít novou expozici - městečko pod Radhoštěm a dál se toulat mezi domy ze starého rožnovského náměstí, valašskou dědinou, kde se dodnes pěstují staré plodiny a ovocné stromy s dávnými odrůdami, anebo nahlédnout do hamru, lisovny, soukenické valchy, mlýna či pily, kde všechna zařízení pohání voda a jsou plně funkční. Ve skanzenu se celý rok pořádají nejrůznější akce – jarmarky, festivaly, předvádění tradičních řemesel a lidových obyčejů i ochutnávky valašských specialit.

 

pozadí

Areál Fojtství v Kozlovicích

Vzdálenost: 16,4 km (autem 21 min), Místo: Fojství 1, 739 47 Kozlovice, Časová náročnost: cca 2 hodiny

Potěší lidského ducha i tělo. Expozice Obecné školy, sbírka lidového sakrálního umění, expozice věnovaná historii obce a Leoši Janáčkovi a Valašský pivovar.

V expozici Obecné školy se můžete vrátit do školních let a obdivovat autentické a plně vybavené prostředí malotřídky z dob Rakouska-Uherska, kabinet i byt pana řídícího a stálou expozici historických školních pomůcek, učebnic a obrazů Amerlinga či Komenského. Odborným garantem tohoto projektu je Muzeum Komenského v Přerově, p.o. 

V dalších prostorách zrekonstruovaného fojtství, jehož původní budova pamatuje časy valašských vojvodů, stojí jistě za pozornost cenná a široká sbírka lidového sakrálního umění i menší expozice věnovaná historii obce a vztahu hudebního skladatele Leoše Janáčka k ní. 

Stylový Valašský pivovar ve stejném areálu vznikl z původních hospodářských budov. Od prosince roku 2008 se zde vaří výtečné kvasnicové pivo. Interiér klenutých místností nabízí přívětivé posezení 

u dobrého jídla a zároveň pohled na bohatou sbírku dobových pivních džbánů a holeb; opomenout nelze vystavené historické výuční listy sládků, dobové pivní tácky rozličných pivovarů apod., dotvářející věrohodnou atmosféru první republiky. Pravidelně se zde konají hudební večery k poslechu i tanci, též komorní pořady, které oživují místní tradice zvyky.

 

pozadí

Hrad Hukvaldy

Vzdálenost: 24 km (autem 34 min), Místo: Hukvaldy 40, 739 46 Hukvaldy, Časová náročnost: cca 1,5 hodiny

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupna na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Hrad Hukvaldy je jedním z největších hradů na Moravě. Na kopci nad obcí Hukvaldy, uprostřed obory plné daňků a muflonů se tyčí z dálky viditelné, rozsáhlé hradní opevnění hradu. Z jeho věže je krásná vyhlídka do širého okolí na hřebeny Beskyd, městečko Kopřivnici, Příbor a přes Fryčovice až k Ostravě.

První zmínky o hukvaldském hradu pocházejí z roku 1285, jeho počátky sahají asi do poloviny 13. století. Za zakladatele Hukvald jsou považována německá hrabata z Hückeswagen. První z nich, rytíř Arnold z Hückeswagen, přišel do českých zemí na pozvání českého krále Přemysla Otakara I., aby zde zprostředkoval sňatek Přemyslovy dcery Anežky s anglickým králem Jindřichem III. K sňatku nakonec sice nedošlo, ovšem Arnold už v diplomatických službách českého panovníka zůstal a dostal od něj území na severovýchodě Moravy. A právě zde patrně až někdo z Arnoldových potomků založil někdy po roce 1250 hrad Hukvaldy. 

Nejzachovalejším objektem na hradě je kaple sv. Ondřeje, zbudovaná na konci 17. století. Kaple byla jediným objektem na hradě, který byl v 19. století obnoven a udržován. Je zasvěcena patronu zdejšího kraje sv. Ondřeji. V kapli je výborná akustika a proto se zde konají nejrůznější koncerty a vystoupení. Ty jsou pořádány rovněž v tzv. kulatině neboli mottě, což je vlastně předsunuté opevnění, postavené zřejmě někdy v průběhu 15. století. Zde sídlila vojenská posádka a také se zde nacházelo poddanské vězení. Tady byly ještě v 60. letech 20. století nalezeny okovy a řetězy, kterými byli vězňové kdysi připoutáváni za ruce a nohy ke zdem. Areál hukvaldského hradu s přilehlou oborou je od roku 1994 pravidelně na začátku léta dějištěm Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. 

Na hradě Hukvaldy je v průběhu sezóny pořádána spousta akcí - pálení čarodějnic, hledání pokladů, vystoupení šermířů, strašidelná noc, dobývání hradu Hukvaldy, vinobraní, Ondřejská pouť a další.

 

pozadí

Zřícenina hradu Štramberk - Město Štramberk

Vzdálenost: 16,4 km (autem 21 min), Místo: Kopec 77, 742 66 Štramberk, Časová náročnost: cca 1,5 hodiny

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce.

Z kdysi mohutného středověkého hradu se do dnešních dob zachovalo několik mohutných hradebních zdí hlavně vnitřního hradu a především rekonstruovaná strážní hradní věž sloužící jako turistická rozhledna. 

Trúba či „Kulatina" - jak je věž ve zdejším kraji lidově nazývána, se stala jakýmsi symbolem kdysi mohutného hradu, krásného města i zdejšího malebného regionu. V areálu hradu můžete využít posezení a občerstvení v turistické chatě Dr. Hrstky a prodej výrobků lidových řemesel, suvenýrů a vstupenek na hradní věž. 

Hradní věž Trúba, 40 m vysoká, je přístupná po tříramenném dřevěném schodišti až na vysunutý dřevěný vyhlídkový ochoz, z něhož se návštěvníku naskytne nádherný pohled na městečko Štramberk s náměstím pod hradem, vrcholy Kotouč a Bílá hora, na masív Beskyd, Starojický kopec s hradem a tzv. Moravskou bránu. Při cestě schodištěm až nahoru můžete zhlédnout vestavěnou expozici „Cesta do paměti Štramberské Trúby", což je 15 osvětlených panelů s fotografiemi a příběhy, které hrad Štramberk provázely od počátku až do současnosti i s malým nahlédnutím do budoucnosti, jak by Trúba jednou mohla vypadat.

 

Co Štramberk nabízí?

Až si prohlédnete zříceninu hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba a seznámíte se s její minulostí, sejděte na štramberské náměstí. Tady najdete například muzeum loutek, minizoo Aqua Terranebo, muzeum světově uznávaného malíře pravěku Zdeňka Buriana. V jedné z roubených chalup na rohu náměstí objevíte jedinečné Panoptikum s řadou figurín, které vám představí osobnosti tohoto kraje, v kavárně Perníkovka odhalíte tajemství tradiční výroby perníku.

Co musíte ochutnat

Pokud máte rádi regionální gastronomické speciality a vyhledáváte pochoutky, které jinde zkrátka neochutnáte, můžete se těšit na Štramberské uši, zvláštní pečivo z medového kořeněného těsta tvarem svinutých uší. Pochoutky s chráněnou recepturou se ve Štramberku pečou už dlouhá staletí, a to na památku legendárního vítězství štramberských křesťanů nad tatarským vojskem. Pečivo tvarem připomíná uši, které Tataři utínali pobitým křesťanům a v pytlích je posílali svému chánovi.

Cestovatelská potěšení ve městě a okolí

Vydejte se po Lašské naučné stezce na Bílou horu, tamní rozhledna svým tvarem připomíná šroubovici DNA. Za pozornost stojí i starý vápencový lom s botanickou zahradou a vrch Kotouč s jeskyní Šipka, proslavenou archeologickými objevy. Přímo na náměstí můžete také navštívit Městský pivovar, kde se vaří domácí kvasnicové pivo Trubač a řada dalších zajímavých pivních speciálů, ochutnat můžete klasické i pivní gastronomické pochoutky.