
Výběr turistických výletů v Beskydech
- Malenovice, hot. Petr Bezruč – hospoda U Veličků – dřevjanka U Zbuja– Malenovice, hot. Rajská bouda
- Staré Hamry – Bílý Kříž – Grůň – Staré Hamry
- "Obrázková cesta" ze starých Hamer na Javořinu
- Ondřejník - vrchol Skalka
- Prašivá a Malá Prašivá
- Smrk
- Velký Javorník

Malenovice, hot. Petr Bezruč – hospoda U Veličků – dřevjanka U Zbuja– Malenovice,
hot. Rajská bouda
Náročnost: malá, Délka trasy: 6,6 km
Toto je celkem nenáročná trasa vedoucí do kopce zhruba jen jeden kilometr (jinak většinou z kopce nebo po rovince) a můžete na ní navštívit dvě horské hospůdky a dva hotely. Ten první je hotel Petr Bezruč, kde trasa začíná. K němu můžete dojet autobusem z Frýdlantu nad Ostravicí, některé spoje zajíždějí až sem. Zastávka se jmenuje Malenovice, hotel Petr Bezruč. Vydejte se dolů po zelené značce, až ke známému rozcestí U korýtka. Poté začíná již zmíněné stoupání lesem společně se žlutou turistickou značkou. Za půl kilometru se dostanete k jedné z nejstarších hospod v Beskydech U Veličků, fungující už od roku 1825. Zde si obvykle dělávám kratší přestávku na jedno pivo a dále je to dalších půl kilometru k odpočívadlu Hutě. Je zde dřevěné odpočívadlo a dál už cesta vede většinou pouze z kopce.
Od tohoto místa se vydejte po zelené značce směrem k Albínovu náměstí. U něho je další odpočívadlo a odtud je to jen pár metrů po modré k hospůdce U Zbuja. Od hospody Vás pak zelená značka nasměruje z kopce dolů. Jedná se o docela prudší klesání lesem a po asi půl kilometru dojdete na lesní asfaltovou cestu. Odtud nepokračujte dál po zelené, ale vydejte se vpravo asfaltovou, neznačenou cestou, která Vás zavede zpět k rozcestí U korýtka. Odtud můžete jít po žluté značce 1 km směrem k autobusu na Satinu. Zde se nachází hotel Rajská bouda a autobusová zastávka Malenovice, parkoviště

Staré Hamry – Bílý Kříž – Grůň – Staré Hamry
Náročnost: malá, Délka trasy: 20 km
Na křižovatce Staré Hamry – Černá můžete odstavit vozidlo, které Vás přiblíží k této oblasti a odtud se vydáte po zelené značce podél Černé Ostravice směrem na Sulov a Bílý kříž na vrcholu jdete částečně podél česko-slovenské hranice. Zde se můžete občerstvit za poměrně příjemné ceny a následně pokračovat po žluté značce kolem Bílého kříže, kolem Švarné Hanky na Grůň cesta vede po hřebeni, takže se vám objevují nádherné výhledy na Beskydy a Fatru, cestou míjíte kostel Sv. Josefa, Bezručovou školu a hotel Chorbulák.
Přes parkoviště pokračujete po žluté na Janikulu. Zde případní cyklisté můžou po žluté pokračovat do Starých Hamrů a zpět k výchozímu bodu, pěší turisté pokračují po modré k výchozímu bodu, kde Vás očekává odstavené vozidlo. (Modrý úsek je pro kola nesjízdný).

"Obrázková cesta" ze starých Hamer na Javořinu
Náročnost: malá, Délka trasy: 2,5 km
"Obrázková cesta" je původně cestička dětí z Javořinky do školy. Pro radost dětí ozdobila cestičku paní Josefa Tomášková, známa jako Pepinka, pestrými obrázky připevněnými na vysokých smrcích. Rozmístila okolo cestičky posezení a pečlivě vyrobila dřevěné stříšky nad studánky, zvoničku i orientační mapu. Vše doplnila o verše a moudrá poučení. Po vyjití z lesa vykukovala dřevěná chaloupka omalovaná od podezdívky až po komín s poštovní schránkou, okenicemi a psí boudou. Neřeklo se zde jinak než "U Pepinky". Chaloupka tam stojí dodnes, ale již není pohádkově malovaná. Děti, kterým byla původní cestička určena, odrostly a rozběhly se do světa. Dnes nám je připomínají štítky s jejich jmény umístěné na stromech. Čas se však nedá zastavit. Obrázky, verše i lavičky pomalu chátraly, až zmizely úplně. Do dnešních dnů se zachoval pouze jeden z dvanácti původních obrázků, který najdete na obnovené cestičce.
Cestičku se obci podařilo obnovit díky nadšení a umění místních občanů a také díky vzpomínkám těch, co po cestičce denně chodívali do starohamerské školy. Slavnostně byla otevřena 1. září 2007. Na Javořinu se dostaneme po modré turistické značce, od parkoviště Samčanky kousek po státní silnici, a pak vzhůru do vysokého lesa. Hned z kraje lesa začíná „obrázková cesta“.
Na Javořině na "Obrázkovou cestu" navazuje značená turistická trasa "Javořina-Němčanka-Samčanka", která byla vybudována ve spolupráci s Lesy ČR, s.p. Byl tak vybudován okruh o celkové délce cca 8 km, na který se můžete vydat z parkoviště na Samčance. Trasa je nenáročná. Z hřebenu Javořiny a Kozích hřbetu je nádherný výhled na okolní krajinu. Na trase bylo vybudováno několik odpočinkových míst a informačních cedulí, na kterých najdete zajímavé informace o historii i současnosti těchto krásných míst. Stezka byla slavnostně otevřena na jaře roku 2010.

Ondřejník - vrchol Skalka
Náročnost: střední, Délka trasy: 5 km
Ondřejník je masiv v předhůří Moravskoslezských Beskyd. Jeho nejvyšší vrchol je na jižní části - Skalka (964 m n. m.), nad obcí Kunčice pod Ondřejníkem a druhý nejvyšší je Ondřejník (889 m), uprostřed masivu. Ondřejník je častým turistickým cílem v okolí. Mimo vrcholu Skalka je velmi oblíbený výstup na Solárku - místo na východním úbočí, kde je turistická chata. Solárka byla již v minulosti lákadlem pro lidi z údolí. Na Solárce je také kaple svatého Antonína. Ze svahu pod vrcholem je provozován paragliding. Na úpatí, na svahu na východ, v obci Pstruží je postavený Lyžařský vlek Opálená. Také na Solárce je postavený vlek. V zimě je zde lidmi projížděný běžecký okruh.
Na vrcholu jsou skalní balvany vyčnívající do výšky cca 2 m nad okolní terén. Na jižním úbočí pod vrcholem je řada několikametrových skalek, v místě, kde svah přechází díky své strmosti ve skaliska, které místy vytvářejí krátká balvanovitá pole. Přes Ondřejník vede několik katastrů, na západě obec Lhotka a Kozlovice, na jihu Kunčice pod Ondřejníkem, na východě Pstruží a Frýdlant nad Ostravicí a na severu obec Metylovice. Z každé z nich je značená turistická trasa na Ondřejník, které se napojují na Naučnou stezku Přírodní rezervace Skalka a okolí.
Výhled:
Od Solárky je krásný výhled na údolí řeky Ostravice a na panorama Beskyd. Z vrcholu je krásný výhled na Kněhyni, Velkou Stolovou, Nořičí, Radhošť, Velký Javorník.
Zajímavost:
Údajně měl na Skalce svou skrýš zbojník Ondráš.
Služby:
- Občerstvení: na Solárce v chatě a v létě také v bufetu, na Skalce není občerstvení
- Ubytování: v chatě na Solárce.
Parkování:
Při nástupu na zvolenou trasu nebo je dojezd možný k chatě na Solárce.
Dostupnost:
Pěšky:
- z Frýdlantu n. Ostravicí po modré přes Solárku (3,5 km) na Skalku
- z Kunčic p. Ondřejníkem po modré na Skalku
- z Čeladné a Pstruží po žluté po rozcestí Opálená a dál po zelené na Solárku
- z Kozlovic po zelené a po žluté do sedla
- z Metylovic po žluté přes Solárku (4,5 km)
- ze Lhotky po zelené do rozc. Kubalanky, dál po žluté na Solárku (4,5 km)
- autem: dojezd je povolený na Solárku, k chatě, v zimě cesta není udržovaná
- Solárka a vrchol Skalka jsou od sebe cca 3,5 km po modré turistické značce

Prašivá a Malá Prašivá
Náročnost: střední
Vrchol Prašivá leží v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd. Spadá do katastru obce Vyšní Lhoty.
Na blízkém vrcholu Malé Prašivé (706 m), 1 km pod vrcholem, je turistická chata s rozhlednou z roku 1921 a dřevěný poutní kostelík je z roku 1640.
Prašivá je zároveň poutním místem. Pověst vypráví, že která dívka v den svátku sv. Antonína, tedy 13. června, dojde pěšky a bosa až k němu, do roka se provdá.
Nadmořská výška: 843 m, Malá Prašivá 706 m.
Výhled:
Z obou vrcholu žádný, jsou zde vzrostlé stromy. Pěkný výhled je ze západního úbočí Prašivé při výstupu na vrchol.
Parkování:
Na Malé Prašivé u chaty nebo při nástupu na značku, pod horou.
Dostupnost:
Pěšky (délka trasy k chatě):
- z Pražma po modré od Hotelu Travný (cca 5,5 km)
- z Vyšních Lhot po žluté (cca 3,5 km) po silničce
- z Komorní Lhotky z centra po žluté (cca 5 km)
- z Dobratic od vlakové stanice po červené (cca 5,5 km)
- z Morávky z centra obce od autobusové zastávky po modré k rozcestíKotař, dál po červené přes vrchol na Malou Prašivou (cca 8 km)
- vzdálenost vzdušnou čarou 11 km východně od Frýdku-Místku
- vlakem – nejbližší vlakovou stanici jsou Dobratice (5,5 km po červené pěší značce)
- autobusem – nejbližší autobusovou zastávkou jsou Dobratice-Harenda (2,5 km po červené)

Smrk
Náročnost: střední až vysoká
Smrk (1276 m n. m.) - tvoří spolu s Malým Smrkem a dalšími okrajovými vrcholy typický masív Moravskoslezských Beskyd. Vlastní vrchol i nižší vrcholy jsou z vrstevnatého godulského pískovce. Malý Smrk (1173 m), Smrček (858 m), Malý Smrček (711 m), Skalka (613 m), Šance, Samorostlý, Trojačka (987 m).
Od "Lysohorské hornatiny" je Smrk oddělený údolím řeky Ostravice a od vlastní "Radhošťské hornatiny" údolím řeky Čeladenky. Celý masív byl souvisle zalesněný, v současné době jsou lesní porosty poškozeny imisemi.
Na vrcholu a na svazích se rozkládá Přírodní rezervace Smrk, z čehož plyne zákaz rozdělávání ohně, zákaz bivakování, zákaz sběru plodin, zákaz vstupu mimo stezky a další pravidla pro chování v přírodě (neodhazování odpadků, chovat se nehlučně apod.). Jižně, 0,5 km od vrcholu je lovecká chata "Klinská" a asi 2 km od vrcholu po turistické značce směrem na Podolánky u lovecké chaty "Hubertka" je studánka.
Výhled:
Zvrcholu omezený, výhledy jsou cestou na vrchol (z Ostravice).
Zajímavost:
Pod vrcholem Smrku je pomníček Johna Lenona a Jana Palacha.
Služby:
Občerstvení na vrcholu není a není ani cestou. Pouze v počátcích nástupů na trasu z Ostravice a z Čeladné.
Parkování:
V nástupní obci.
Dostupnost:
Vzdálenost vzdušnou čarou: 9,7 km jižně od Frýdlantu n. Ostravicí; 3,8 km JZ od Ostravice.
- Vlakem: nejbližší stanice je Ostravice, odkud vede červená turistická značka.
- Autobusem: do Ostravice (železniční stanice) nebo na Čeladnou (9 km zastávka Horní Čeladná - kaple nebo častěji zastávka Čeladná, rest. Kněhyně 10,2 km (po modré a pak od kaple po červené). Tento autobus na Horní Čeladnou neboli Podolánky jede od vlakové stanice Čeladná nebo od Prosperu - náměstí Čeladné.
Pěšky:
- po červené TZ z Ostravice 8 km
- po červené z Čeladné 9 km od autobusové zastávky Horní Čeladná-kaple téměř po Hubertku vede zpevněná cesta, dále lesní (2,5 km)
- po žluté z Lysé hory (16,5 km) a od hráze přehrady Šance
- po modré z Bílé (16 km od hotelu Pokrok) a Starých Hamer (10 km od Samčanky)

Velký Javorník
Náročnost: střední
Velký Javorník (918 m n. m.) - nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Velký Javorník je ideální startoviště pro paragliding, za chatou je také rampa pro rogala. Výjezd autem jen s povolenkou! Na vrcholu (13 m pod vrvcholem) je Turistická chata Podhorské jednoty Radhošť, která byla postavena v roce 1935.
Provoz chaty je celoroční a je bez ubytování. Známkové místo. Pivo Radegast a kvasnicové pivo Valašský vulkán.
Na jižních svazích je pramen řeky Jičínky, ke kterému vede červená TZ. Řeka se dále pak vlévá do Odry.
Zdatnější turisté mohou spojit výšlap na Velký Javorník s přechodem Radhošťského hřebene, kdy po modré značce sejdete z vrcholu do sedla Pindula a vyjdete na vrchol Rahošť a pokračujete po hřebeni do sedla Pustevny, odkud můžete pokračovat dál, nebo sejít do Frenštátu pod Radhoštěm.
Výhled:
Z vrcholu je velmi dobrý rozhled na vrcholy Beskyd - Lysá hora, Smrk, Kněhyně, Radhošť, Palkovické hůrky, Ondřejník, Červený kámen, Kotouč, na Podbeskydskou pahorkatinu, na Jeseníky, Oderské vrchy, Moravskou bránu, Ostravsko.
Zajímavost:
Na severozápadním úbočí je Přírodní památka Velký Kámen, na jaře 1943 zde bylo stanoviště skupiny Štramberští partyzáni.
Služby:
Občerstvení v chatě, denně mimo pondělí 9.00 – 17.00 hod.
Parkování:
Dojezd je možný jen s povolenkou, jinak parkování u nástupu na značku.
Dostupnost:
Vzdálenost vzdušnou čarou: 5 km JZ od Frenštátu pod Radhoštěm
Vlakem: nejbližší stanice je Frenštát. p. R. nebo Veřovice
pěšky:
- z Frenštátu od vlakové stanice po červené k rozc. U Slezanu, dál po zelené přes centrum města, Horečky až na vrchol (převýšení posledních 1500 m je 370 m, nejnáročnější výstup), (cca 6,5 km)
- z Frenštátu po modré z náměstí v centru po rozc. Malý Javorník, odtud po červené na vrchol (7 km)
- z Veřovic od vlakové stanice po žluté do rozcestí, odtud po modré na vrchol (cca 5 km)
- z Veřovic od vlakové stanice po žluté do rozc. Pod Kamenárkou, dál po červené na vrchol (7 km)
- z Hostašovic od vlakové stanice po červené souběžně s NS Veřovické vrchy (cca 16 km)
- z Rožnova od vlak. stanice po modré do rozc. Dolní Paseky, odtud je možno jak po zelené tak po modré (delší) do rozc. Malý Javorník a pak na vrchol po červené (cca 10 km)
- další delší trasy jsou možné z Valašského Meziříčí (začátek po žluté), ze Zašové, ze Zubří, vždy od vlakových stanic. Po zelené-červené z Rožnova.
- Na kole: na vrchol není značená cyklotrasa, ale přesto je častým cílem cyklistů, nejvhodnější je trasa souběžně s modrou značkou z Frenštátu (v rozc. Papratná se odpojte do leva po cestě, později se opět na modrou napojíte), nenásledujte ji až k rozc. Malý Javorník, ale 200 m pod ním se odpojte na zpevněnou vrstevnicovou cestu, která Vás dovede až na vrchol
- Autem: výjezd bez povolení není možný.